Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Zakupy świąteczne – jak wybrać odpowiedni prezent?


Kosmetyki, elektronika, biżuteria — to jedne z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. UOKiK podpowiada, jak kupować, by prezent był trafiony.

Mikołaj najczęściej przynosi dzieciom zabawki. Pamiętaj, aby wybrana zabawka była nie tylko atrakcyjna, ale i bezpieczna. Zachęcamy do zrównoważonej konsumpcji. Nietrafiony prezent będzie bezużyteczny i obciąży środowisko — wybierajmy mądrze.

Okres przedświąteczny to czas, kiedy chętnie kupujemy i wydajemy więcej, z myślą o prezentach dla bliskich. Przypominamy o podstawowych prawach konsumentów oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy świątecznych zakupach.

- Kupujmy świadomie i nie dajmy się ponieść szałowi zakupów. Działajmy zgodnie z aktualnym trendem odpowiedzialnej, zrównoważonej konsumpcji. Nie kupujmy dla samego kupowania. Niech te świąteczne prezenty będą przemyślane, a nasze decyzje zakupowe niech uwzględniają gust i upodobania osób obdarowywanych. Źle wybrane produkty np. kosmetyki czy ubrania mogą się zmarnować, gdy nie będą używane. Nietrafiony prezent stanie się odpadem i obciążeniem dla środowiska. Zaplanujmy zatem zakupy świąteczne z wyprzedzeniem i nie dajmy się ponieść impulsywnej konsumpcji, szkodliwej nie tylko dla środowiska, ile przede wszystkim – dla naszej kieszeni – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18087

Zdjęcie przedstawia nogi dziewczynki w rasjtopach świątecznych stojącą przy choince i prezentach


Aktualizacja: 2021-12-13 14:32