Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Odblaski – jak wybrać, by faktycznie spełniały swoją rolę?Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że akcesoria odblaskowe zwiększają widoczność wrażliwych uczestników ruchu drogowego. W niektórych sytuacjach, jak np. w przypadku pieszych, poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, są nawet obowiązkowe.

Jak je jednak wybrać by właściwie spełniały swoją rolę? Musimy zacząć od tego, że nie każdy odblask daje gwarancję skuteczności. „Na rynku występują zarówno odblaskowe akcesoria reklamowe czy gadżety, jak i te, które stanowią środki ochrony indywidualnej i muszą spełniać określone normy. Takie też powinniśmy wybierać, chcąc zwiększyć nasze bezpieczeństwo” – wskazuje Joanna Jahn-Machowska, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

Od lipca do września tego roku, Inspekcja Handlowa w 8 województwach sprawdzała, czy dostępne na rynku kamizelki i akcesoria odblaskowe spełniają wymagania*.

Najczęściej kwestionowaliśmy niezgodności formalne, jak np. nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności lub nieprawidłowe oznakowanie CE, brak certyfikatu badania typu UE czy brak danych producenta lub importera. Część wyrobów nie miała też (lub miała źle sporządzone) instrukcji i informacji wpływających na bezpieczeństwo użytkowania.

Kamizelki i akcesoria lepiej wypadły w badaniach laboratoryjnych. Łącznie zbadanych zostało 15 próbek – 7 kamizelek i 8 akcesoriów: - nie kwestionowaliśmy żadnego akcesorium,
- 3 kamizelki nie spełniały natomiast minimalnych wymagań w zakresie wartości współczynnika luminacji. Dwie z nich dodatkowo miało zaniżone wartości pomiaru współczynnika odblasku. Kamizelki zakwestionowane w badaniach laboratoryjnych były kamizelkami przeznaczonymi dla dzieci.

Wybierając kamizelkę ostrzegawczą czy akcesorium zawsze warto wybrać te, które są środkami ochrony indywidualnej, a nie gadżetami. „Środek ochrony indywidualnej można poznać głównie po znaku CE. Pozwala on domniemywać zgodność wyrobu lub procesu jego wytwarzania z zasadniczymi wymaganiami” – radzi Joanna Jahn-Machowska, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

Środek ochrony indywidualnej powinien mieć też dołączoną instrukcję, zawierającą:
- nazwę i adres producenta,
- instrukcje przechowywania, użytkowania, czyszczenia, konserwacji, obsługi,
- w przypadku kamizelek – liczbę cykli konserwacyjnych, po których wyrób nadal będzie posiadał właściwości ochronne, czyli zachowa minimalny współczynnik luminacji świetlnej tła oraz minimalne właściwości odblaskowe taśm,
- informacje o skuteczności jego działania, stwierdzonej podczas odpowiednich badań laboratoryjnych,
- znaczenie wszelkich oznakowań,
- informacje o zagrożeniach, przed którymi ma chronić.

Wątpliwości co do jakości akcesoriów odblaskowych i spełniania przez nie wymagań można zgłaszać do Inspekcji Handlowej: Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl lub przez ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

*źródło: https://uokik.gov.pl/download.php?plik=26782 .

Po lewej stronie grafiki znajduje się zdjęcie stojącej tyłem postaci w kasku i kamizelce odblaskowej, a po prawej tekst: Inspekcja Handlowa w Krakowie, ODBLASKI, Dowiedz się, jak wybierać akcesoria odblaskowe.

Aktualizacja: 2022-12-14 09:34